Problem nestašice mleka na tržištu Srbije mogao bi biti rešen ukoliko bi otkupna cena bila jednaka uvoznoj. Proizvodnja mleka je smanjena, ali uz adekvatnu otkupnu cenu bilo bi 15-20 odsto mleka više ne tržištu. Proizvođačima u Srbiji prosečno se plaća 23 dinara po litru a da se mleko iz uvoza plaća 42 evrocenta. Od početka godine do 1. oktobra, mlekarska industrija i konditori u Srbiji uvezli su oko 1,9 miliona kilograma mleka u prahu u vrednosti oko 4,4 miliona evra, a mlekare su uvezle oko 10 miliona kilograma svežeg mleka, što je plaćeno oko 4,3 miliona evra. Ukoliko država ne odredi jasna pravila igre, sva davanja po litru mleka završiće se u dubokom džepu monopolista, odnosno mlekarskog kartela. Neophodno je formiranje nezavisne laboratorije za ispitivanje mleka, prema čijim će se rezultatima u mlekarama vršiti obračun i plaćanje mleka, kao i stupanje na snagu uredbe o minimalnoj otkupnoj ceni mleka.
Proizvođači mleka iz Vojvodine kažu da bi otkupna cena mleka jednaka uvoznoj, rešila problem nestašice. Domaće mleko se plaća 23, a mleko iz uvoza 42 evrocenta.
Problem nestašice mleka na tržištu Srbije mogao bi biti rešen ukoliko bi otkupna cena bila jednaka uvoznoj, ocenili su predstavnici Centralne asocijacije proizvođača mleka Vojvodine.
Proizvodnja mleka je smanjena, ali uz adekvatnu otkupnu cenu bilo bi 15-20 odsto mleka više ne tržištu, rekli su predstavnici tog udruženja, na konferenciji za novinare u Beogradu.
Predsednik skupštine Asocijacije Dejan Trajković naveo je da se proizvođačima u Srbiji prosečno plaća 23 dinara po litru a da se mleko iz uvoza plaća 42 evrocenta.
"Od početka godine do 1. oktobra, mlekarska industrija i konditori u Srbiji uvezli su oko 1,9 miliona kilograma mleka u prahu u vrednosti oko 4,4 miliona evra, a mlekare su uvezle oko 10 miliona kilograma svežeg mleka, što je plaćeno oko 4,3 miliona evra", naveo je predsednik skupštine te asocijacije Dejan Trajković.
Trajković je ocenio da će, ukoliko država ne odredi jasna pravila igre, sva davanja po litru mleka završiti "u dubokom džepu monopolista, odnosno mlekarskog kartela".
"Neophodno je formiranje nezavisne laboratorije za ispitivanje mleka, prema čijim će se rezultatima u mlekarama vršiti obračun i plaćanje mleka, kao i stupanje na snagu uredbe o minimalnoj otkupnoj ceni mleka", ističe Trajković.
Potrebno je i da prerađivači, proizvodđači i nadležno ministarstvo usaglase cenu, koja mora da bude prosečna evropska cena mleka, odnosno 0,32 evrocenta po litru, dok je u Srbiji trenutno 23 dinara po litru.
Predsednica Asocijacije Sanja Bugarski ukazala je da cena proizvodnje jednog litra mleka ekstra klase, prema trenutnim tržišnim cenama, iznosi 37,85 dinara, a samo troškovi hrane za stoku u toj ceni učestvuju sa 13,17 dinara.
Predstavnici Asocijacije rekli su da još nije doneta odluka o načinu na koji će biti izraženo njihovo nezadovoljstvo i da će to biti dogovoreno na sastanku Centralne asocijacije udruženja, najkasnije za pet dana.
Centralna asocijacija proizvođača mleka Vojvodine okuplja oko 3.500 proizvođača mleka na teritoriji Vojvodine.